
♡ De lækreste småkager i den fineste indpakning ♡
Så er det igen blevet tid til et par små glimt fra den forgangne uge. Jeg synes at det er nogle fantastiske blog-indlæg at lave, da det er små glimt der hylder hverdagens skønheder. Det er ting man ønsker at huske og ting som man bliver glade af i hverdagene, og som jeg foreviger gennem billeder. Denne gang bærer de små glimt virkelig præg af at julen nærmer sig, og af at der er blevet skruet en ekstra tand op for hyggen.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

♡ Smuk buket fra mig til mig ♡
En gang imellem har man lyst til at forkæle sig selv en lille smule, så i onsdags da jeg havde tidligt fri fra arbejde, købte jeg denne skønne buket til mig selv.

♡ Er vild med mit nye fad fra Casalinga ♡
Jeg er fuldstændig vild med Casalinga og de smukke farver de laver deres produkter i. Dette fad glæder jeg mig til at servere lækre snacks, morgenmad eller julesmåkager i.

♡ Julen bliver så småt planlagt ♡
For tiden bruger jeg rigtig meget tid med at kigge i blade og bøger, for at planlægge julens komme. Det er især ting som planlægning af hvilke småkager & julesnolder der skal laves, hvordan dekorationerne skal se ud og hvilke DIY-projekter der skal laves som fylder i mit hoved.

♡ Min kæreste prøver at lære mig at spille skak ♡
Jeg har altid synes at skak er et hyggeligt spil, men jeg kan simpelthen ikke finde ud af at spille det, så nu er min kæreste og jeg gået i intens træningslejr, så jeg forhåbentlig snart kan prøve at vinde et spil.

♡ Varm kakao & nybagte boller på en hyggelig søndag ♡
Jeg stod op kl. 8.00 her til morgen for at bage boller til morgenmaden. Kl. 9.00 gik jeg ind for at vække min søde kæreste så vi kunne spise morgenmad sammen og tage et spil skak.

♡ Lækre sprøde lakridssmåkager & de fineste tulipaner ♡
Fredag morgen fik jeg bagt lige omkring 70 lakridssmåkager med tranebær. Det er super lækker og hyggeligt at have en lille sød ting på laver, hvis man pludselig går sukker-kold til eftermiddagskaffen.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥